Recents in Beach

מה ידוע על הפצצה הפוליטית שהטיל ה-FBI על קלינטון?מתוך אתר הארץ (תרגום לדיווח של סוכניות הידיעות):

הודעתו הדרמטית של ג׳יימס קומי בדבר חידוש חקירת המיילים של קלינטון טילטלה את המרוץ לבית הלבן 11 יום לסיומו. מורה הנבוכים עושה סדר בפרשה הסבוכה, ששבה לרדוף את המועמדת המובילה


הבולשת הפדראלית של ארה״ב (אף-בי-איי) הטילה אמש (שישי) פצצה פוליטית על הקמפיין של הילרי קלינטון: ראש הסוכנות, ג׳יימס קומי, כתב לכמה ראשי ועדות בבית הנבחרים כי אנשיו חוקרים מיילים חדשים שהתגלו הקשורים למועמדת הדמוקרטית לנשיאות. בפעולה פשוטה זו הצית קומי מחדש את פרשת המיילים הרודפת את קלינטון לאורך כל המרוץ לנשיאות.

בחודש יולי האחרון הודיעה הבולשת כי היא אינה ממליצה להגיש כתבי אישום נגד קלינטון בפרשת שרת המיילים הפרטי ועל כן התקבלה הודעתו של קומי בהפתעה רבה. על פי המידע שפורסם, החקירה הנוכחית אינה קשורה לשרת הדוא״ל הפרטי שבו השתמשה קלינטון כשכיהנה כשרת חוץ, שעמד עד כה במרכז הסערה. הודעתו של קומי לא כללה פרטים רבים על החקירה, אך בכיר בארה״ב המעורה בנושא ציין כי המיילים החדשים התגלו בחקירה העוסקת במסרונים מיניים ששלח בעלה של העוזרת הבכירה של קלינטון, הומה אבדין. בעוד מומחים פוליטיים עסוקים בהערכה מחדש של המרוץ לנשיאות, ״הארץ״ מציג את העובדות הידועות בשלב זה.

קלינטון והשרת הפרטי

זמן קצר לאחר שקלינטון הודיעה על תוכניתה להתמודד במרוץ לבית הלבן באפריל אשתקד, החלה הבולשת חוקרת את אופן טיפולה במידע מסווג בעת כהונתה כשרת חוץ בשנים 2009 עד 2013. הרקע לכך הוא דרישת הממשל בארה״ב מעובדיו לשלוח מידע מסווג אך ורק דרך צינורות מאובטחים. לכל אורך חקירת הבולשת התעקשה קלינטון כי היא מעולם לא שלחה או קיבלה מיילים שסומנו בזמנו כמסווגים, אך כמה תכתובות שנמצאו על השרת הפרטי שלה תויגו כסודיות ביותר או הכילו מידע רגיש. עם זאת, רוב ההודעות שנמצאו באותו שרת אך ורק הראו כיצד קלינטון טיפלה בשורת משברים הקשורים למדיניות חוץ, בהם האביב הערבי במזרח התיכון וההתקפה הקטלנית על הקונסוליה האמריקאית בבנגאזי בשנת 2012.

בחודש יולי האחרון הבולשת אמנם הודיעה כי היא אינה ממליצה להגיש כתבי אישום נגד קלינטון, אך באותה הזדמנות מתח קומי ביקורת חריפה על השרה לשעבר, ואמר כי היא פעלה ברשלנות קיצונית ביחס לסודות מדינה. קלינטון תושאלה על ידי הבולשת בנושא, וקומי ציין כי בדבריו כמה מההסברים של השרה לשעבר שסתרו את התייחסויותיה המוקדמות לפרשת השרת הפרטי.

מכתב נפיץ לבית הנבחרים

במכתב ששלח אתמול לבית הנבחרים ציין קומי כי הבולשת חוקרת אם המיילים החדשים שהתגלו מכילים מידע מסווג. קומי כתב כי המיילים התגלו בחקירת תיק אחר של האף-בי-איי, אך לא ציין מהיכן או על ידי מי הם נשלחו.

עם זאת, בכיר בארה״ב אמר כי מיילים אלו התגלו בחקירתו של אנתוני וינר – בעלה של העוזרת של קלינטון הומה אבדין. הרשויות הפדראליות חוקרות מסרונים בעלי תוכן מיני ששלח וינר לבת 15 מצפון קרוליינה, ועל פי העיתון ניו יורק טיימס הבולשת גילתה את המיילים לאחר שהחרימה מכשירים אלקטרוניים השייכים לווינר ואבדין.

במסיבת עיתונאים קצרה שערכה בעקבות הודעתו של קומי אמרה קלינטון כי היא אינה יודעת יותר מהעיתונות בנוגע לממצאים שבידי האף-בי-איי. ״אנחנו לא יודעים את העובדות ולכן אנחנו קוראים לבולשת לפרסם את כל המידע שבידיה״, אמרה קלינטון, ״אפילו ראש הבולשת קומי אמר כי ייתכן שהמידע החדש יתגלה כלא רלוונטי, אז בואו נוציא אותו לאור״. בהתייחסה לקשר לווינר ואבדין הוסיפה קלינטון: ״שמענו את השמועות האלו. איננו יודעים למה להאמין ואני בטוחה שיהיו עוד שמועות״.

מה בעצם מסווג

כשתושאלה על ידי הבולשת בנושא אמרה קלינטון כי היא לא שמה לב לרמות סיווג שונות של מידע, וכי היא מתייחסת לכל המידע המסווג באופן זהה. קלינטון אמרה אז כי היא אינה לספק דוגמה ספציפית לכיצד סיווג נקבע סיווגם של מסמכים, והוסיפה כי היא נסמכת על מומחים המטפלים בכך.

בשלב מסוים בתשאול הוצג בפני קלינטון מייל משנת 2012 שכלל סימון בדמות האות האנגלית ״c״ לפני אחת הפסקאות. אות זו נועדה לציין שהחומר ״חשאי״ ( Confidential), אך קלינטון לא ידעה להסביר זאת בוודאות. תחת זאת היא שיערה כי ייתכן שהסימון נועד לציין את הסדר האלפביתי של הפסקאות במסמך, כך על פי תמליל התשאול שפורסם. כמו כן אמרה קלינטון כי היא מתייחסת לתוכן המייל משנת 2012 כ״שיחת ניחומים״, והטילה ספק בהצדקה לסיווגו.

מה עשו שרי חוץ אחרים

על פי חקירת הבולשת קלינטון יצרה בינואר 2009 קשר עם שר החוץ לשעבר קולין פאוול, כדי לברר כיצד השתמש במכשיר הבלקברי שלו כשכיהן בממשל הנשיא ג׳ורג׳ בוש. פאוול הזהיר את קלינטון כי אם היא תשתמש במכשיר הבלקברי המחובר לשרת הממשל כדי ״לעשות עסקים״, המיילים שלה עשויים לעבור לרשות הציבור. על פי הבולשת פאוול הוסיף: ״הזהרי. אני עקפתי את זה על ידי כך שלא אמרתי הרבה ולא השתמשתי במערכות ששומרות מידע״.

שובו של אנתוני וינר

הרשויות הפדראליות פתחו בחקירת חבר הקונגרס לשעבר מניו יורק בסוף ספטמבר. החקירה נפתחה לאחר שהעיתון דיילי מייל פרסם ראיון עם בת 15 מצפון קרוליינה, שאמרה כי וינר החליף עמה מסרונים בעלי אופי מיני במשך כמה חודשים.

בין היתר טענה הנערה כי וינר ביקש ממנה להתפשט ולגעת בעצמה בצ'ט בסקייפ. בתגובה פרסם וינר הצהרה שבה הוא אישר כי הוא היה בקשר עם הנערה, התנצל, ואמר כי ״הפגין שוב ושוב שיפוט נוראי בכל הנוגע לאנשים עמם הוא מתקשר ברשת״. עם זאת, וינר הוסיף כי ״סביר להניח שהוא קורבן למתיחה״ ופרסם מייל ששלחה הנערה למורה, שבו היא מתכחשת לטענותיה כלפיו.

נציגים של משרדי התביעה הפדראלית בצפון קרוליינה ובניו יורק היו מעורבים תחילה בחקירה, אך סוכני הבולשת בניו יורק לקחו על עצמם את הובלת התיק, כך על פי דובר התביעה בצפון קרוליינה. וינר עצמו התפטר מהקונגרס בשנת 2011 לאחר שהתגלה כי הוא החליף מסרונים מיניים עם כמה נשים. בחודש אוגוסט האחרון הודיעה אבדין כי בני הזוג נפרדים, לאחר גילויים חדשים בדבר מסרונים מיניים ששלח וינר.

אז מה יקרה עכשיו

הודעת הבולשת אינה טובה לקלינטון, שהחלה לפתוח פער במרוץ לאחר פרסום קלטת משנת 2005 בה הוא נשתמע מתרברב בתקיפות מיניות. התרחיש הטוב ביותר בשביל קלינטון הוא שהחקירה תסתיים במהירות וללא אישומים, אך סביר יותר שההליך יימשך זמן מה ויטיל צל על הבחירות.

כך למשל, דקות לאחר הודעת הבולשת אמש, טראמפ האשים את קלינטון בארגונה של תחבולה פלילית . ״אולי כעת יעשה צדק״, הכריז בפני קהל תומכים צוהל בניו המפשייר.

http://www.haaretz.co.il/news/world/america/us-election-2016/.premium-1.3106073

תגובות לכתבה

0 תגובות