Recents in Beach

מערכת בחירות אמצע הקדנציה יוצאת לדרך

שני אירועים שיתרחשו בתוך השבוע הקרוב יפתחו באופן רשמי את מערכת הבחירות של אמצע הקדנציה בארצות הברית.

המדובר הוא על הפריימריז שנערכים היום במדינת טקסס, המדינה השנייה בגודלה בארה"ב, במטרה לבחור את כל מועמדי המפלגות לשלל התפקידים השונים בבחירות, ועל הבחירות המיוחדות שייערכו ביום שלישי הבא באחד המחוזות של פלורידה, המדינה הרביעית בגודלה, במטרה למלא מושב ריק בבית הנבחרים האמריקני. שני האירועים הללו פותחים למעשה את עונת בחירות אמצע הקדנציה שתתרחשנה בעוד 8 חודשים.בארה"ב, כידוע, נערכות כל שנתיים בחירות לקונגרס על שני בתיו, הסנאט העליון ובית הנבחרים התחתון, כאשר בסנאט מועמדים בכל פעם לבחירת הציבור רק שליש מ-100 הסנטורים המייצגים בזוגות את מדינותיהם ונבחרים בבחירות כלליות בתוכן, בעוד בבית הנבחרים מועמדים לבחירת הציבור כל 435 הצירים המייצגים את המחוזות השונים של מדינות האיחוד. בנוסף, בחלק ניכר מתוך 50 המדינות של ארה"ב נערכות בחירות מקומיות לתפקידי המושלים ובתי המחוקקים המדינתיים ואף בחירות עירוניות ובחירות למועצות המקומיות בעשרות ערים שונות.

מערכת הבחירות של אמצע הקדנציה, אם כן, היא מערכת הבחירות הגדולה והמקיפה ביותר שאינה כוללת מירוץ לנשיאות בלוח השנתי האמריקני - ומכאן חשיבותה הגדולה. היא נתפשת ככזו הבוחנת את שביעות רצונו של הציבור מתפקוד הממשל הקיים וככזו שתוצאותיה אף עשויים במידה מסוימת לנבא את העתיד לבוא בבחירות הבאות לנשיאות, בעוד כשנתיים ממנה. להלן סקירה קצרה של מערכת הבחירות הנוכחית לפי שעה:


הסנאט (100 סנטורים)


כיום המפלגה הדמוקרטית מחזיקה ברוב של 53 סנטורים לעומת 45 סנטורים למפלגה הרפובליקנית ו-2 סנטורים עצמאיים. מבין הסנטורים המועמדים לבחירה השנה, 36 במספר, 21 הם דמוקרטים ו-15 הם רפובליקנים, כשמתוך אלה, 4 דמוקרטים ו-3 רפובליקנים הודיעו על פרישה ולא יתמודדו עבור כהונה נוספת בבחירות הקרובות. בניגוד לבית הנבחרים, המושבים בסנאט נוטים להיות יותר תחרותיים ולכל אחד מהם חשיבות גדולה.
בית הנבחרים (435 צירים)


כיום המפלגה הרפובליקנית מחזיקה ברוב בבית ומספר נציגיה שם עומד על 232 לעומת 199 צירים דמוקרטים ו-4 כיסאות ריקים (אחד בפלורידה). מתוך אלה, 22 נציגים רפובליקנים ו-16 נציגים דמוקרטים הודיעו על פרישה ולא יתמודדו עבור כהונה נוספת בבחירות הקרובות, דבר שלכאורה מגדיל את הסיכוי של המפלגה היריבה לנסות לתפוס את המושב. עם זאת, לבד מכמה עשרות בודדות, רוב המושבים הם לא תחרותיים בעליל.
מושלי המדינות (50 מושלים)


כיום המפלגה הרפובליקנית מחזיקה ברוב של 29 מושלים לעומת 21 למפלגה הדמוקרטית. מבין המושלים שיועמדו השנה לבחירה, 36 במספר, 24 הם רפובליקנים ו-14 הם דמוקרטים. מתוך אלה, 3 רפובליקנים ו-4 דמוקרטים לא יתמודדו עבור כהונה נוספת - או מרצון או מהגבלת כהונה.
וקצת על טקסס ופלורידה:


בטקסס, בה חיים למעלה מ-25 מיליון בני אדם, היו יכולים במהלך היום החולף אזרחי המדינה להשתתף בפריימריז באמצעותם בוחרות שתי המפלגות הגדולות את נציגיהן לשלל המשרות שיועמדו לבחירה השנה. כך יבחרו היום אזרחי המדינה את מועמדי המפלגות לקראת המירוץ לסנאט האמריקני, את כל מועמדי המפלגות במירוצים לבית הנבחרים האמריקני ואת מועמדי המפלגות לקראת המירוץ למשרת מושל המדינה.

בגזרת הבחירות לתפקיד מושל המדינה צפוי הפעם במדינה מירוץ פתוח, לראשונה זה שני עשורים, עם פרישתו הצפויה של המושל הנוכחי ריק פרי מתפקידו. בצד הדמוקרטי צפויה לנצח המועמדת וונדי דיוויס שזכתה להכרה עולמית בזכות הפיליבסטר שלה בפרלמנט המקומי נגד הפלות, כשמולה צפוי לנצח המועמד הרפובליקני גרג אבוט שמכהן כמזכיר המדינה. השניים יתחרו זה מול זה בחודש נובמבר בקרב שעשוי להיות מרתק למדי.

בפלורידה דווקא מתחולל הסיפור המעניין ביותר מבין השניים, שם ייערכו במחוז ה-13 של המדינה בחירות מיוחדות לתפקיד ציר המחוז לבית הנבחרים האמריקני. במחוז, שנשלט בידי הרפובליקנים כבר למעלה משלושה עשורים, עשוי להתחולל ביום שלישי הבא מהפך אם תצליח המועמדת הדמוקרטית לקטוף את הניצחון בעזרה קלה מצד המועמד הליברטריאני שגונב קולות שמרניים ממועמד המפלגה הרפובליקנית.

המחוז המדובר נמצא באזור מפרץ טמפה והוא כולל את העיר סיינט פיטרסברג הצמודה לטמפה. המחוז נחשב שנים רבות לשמרני למדי, אך בבחירות האחרונות לנשיאות הצליח הנשיא אובמה לנצח באזור בפער קטן, במה שאולי עשוי לסמן את התזוזה הקלה לעבר הצד הדמוקרטי שם.

ושני האירועים הללו, כאמור, הם רק הספתח למערכת בחירות אמצע הקדנציה שתצא לדרך במלא עוזה החל מחודש מאי.


האשכול המקורי ברוטר - rotter.net/forum/scoops1/85393.shtml

תגובות לכתבה

0 תגובות