Recents in Beach

סיכום של כל מה שקרה ביממה האחרונה בפוליטיקה האמריקניתהגברות הראשונות:


נראה שמוסכם כבר על אנשים רבים שמישל אובמה היא אחת הנואמים הטובים ביותר במערכת הבחירות הנוכחית לנשיאות ארצות הברית. הגברת הראשונה המכהנת נעמדה בשעות האחרונות על במה אחת בצפון קרוליינה לצד הגברת הראשונה לשעבר, והאישה הראשונה שרצה לנשיאות, הילרי קלינטון, כדי להעניק לה תגבורת חשובה בימים האחרונים שלפני הבחירות ועל מנת לספק שם נאום משלהב בפני ההמונים שבאו לראות את ההופעה המשותפת יוצאת הדופן הזו.

אובמה הפכה להיות חלק מרכזי בקמפיין הבחירות של קלינטון בתקופה האחרונה. היא נהייתה כזו לאחר פרסום ההקלטה הבוטה של דונלד טראמפ בתחילת החודש, אז מצאה עצמה הגברת הראשונה נושאת את דגל המלחמה למען הנשים בארה"ב ונגד המועמד הרפובליקני. בנאומה הנוכחי, שהיה מפגן נשי בולט, התייחסה אובמה למעורבותה הרבה בבחירות כאשר היא ציינה שהיא עושה זאת מפאת החשיבות ההיסטורית, לדבריה, של מערכת הבחירות. "אלו באמת בחירות חסרות תקדים, ולכן אני כאן. אני לא חושבת שמעולם היו שני מועמדים עם חזון כה שונה לגבי ההווה ולגבי העתיד".

בהמשך הנאום היא הקדישה דברי שבח להילרי קלינטון - "מעולם לא היה לנו מועמד כשיר כל כך לתפקיד כמו הילרי. היא הייתה עורכת דין, סנאטורית, הגברת הראשונה ומזכירת המדינה. יש לה ניסיון יותר מלברק, יותר מלביל, כך שהיא מוכנה לחלוטין להיות המפקדת העליונה, וכן – במקרה היא גם אישה"; היא עמדה על ההבדלים בינה לבין היריב שלה שבשמו היא לא נקטה - "אנחנו צריכים כנשיא מישהו מאחד, מישהו שרואה את ההבדלים בינינו כדבר מבורך, מישהו שמבין שהאומה הזו נבנתה על ידי אנשים שהגיעו לכאן מכל קצוות תבל. אנחנו רוצים נשיא שייקח את התפקיד הזה ברצינות ושיהיה לו אופי ובגרות לבצע את העבודה היטב"; ולבסוף המריצה את הקהל לצאת ולהצביע - "בחירות מוכרעות על חוט השערה, לכן אני מבקשת מכם לכו להצביע. הצביעו עכשיו! צאו מכאן ולכו להצביע!". הנאום הסתיים בחיבוק לקלינטון.

רבים מהפרשנים סבורים, כאמור, שאובמה ניחנה בכושר נאום וביכולת לרגש ולהלהיב, בניגוד לקלינטון שנשאה דברים לפניה, ועל כן הגדירו אותה כאחד מכלי הנשק החשובים ביותר של קלינטון. מי שצפה בעימות (או שיצפה בו להלן) יכול גם כן להתרשם מכך שהופעתה של אובמה טובה בהרבה מזו של קלינטון. למול כך, רחשים מתחת לפני הקרקע שצצו מטבע הדברים באשר לשאלת עתידה הפוליטי נענו בדרך כלל בתגובות מצד קרוביה של מישל אובמה על כך שאין לה כל כוונתה לרוץ לנשיאות אך היא כן מתכוונת להשקיע במירוץ הנוכחי של קלינטון. גם בן זוגה של מישל, נשיא ארצות הברית ברק אובמה, הודיע היום באמצעות דוברו כי בכוונתו להעביר את הימים הקרובים במסע הבחירות כמעט על בסיס יום-יומי.הסקרים האחרונים:


באתר "בלומברג" חשפו ביממה האחרונה כי הסקרים הפנימיים שנערכים במטהו של דונלד טראמפ, בעלות של 100 אלף דולר לשבוע, תואמים בצורה מוחלטת לממוצע הסקרים הכללי, וכי לפיהם דונלד טראמפ "מפסיד בגדול" את מערכת הבחירות הזו. אנשי המטה איתם דיבר האתר הודו כי תחזיתו של נייט סילבר תואמת למעשה לנתונים העולים מהסקרים שלהם, "לבד מנקודה אחת: שהתחזית שלו מפגרת בשבוע בגלל שהוא נשען על סקרים ציבוריים".

ברקע העובדה שאין להם אמונה ביכולתם לנצח, לפי הנכתב בכתבה, פורסם שם כי המטה של טראמפ בנה לאחרונה תוכנית שנועדה להפחית את כמות המצביעים של הצד השני. לפי התוכנית ייעשה מאמץ עילאי להשפיע על שלושה קהלים החשובים להילרי קלינטון - גברים שחורים, נשים צעירות ואידאולוגים ליברלים. באשר לשחורים מטרת הקמפיין להעלות ציטוטים שליליים מפיה של קלינטון מהעבר נגד האוכלוסייה האפרו-אמריקנית, באשר לצעירות מתכננים במטה להשיב אל התודעה את פרשות האהבים של ביל קלינטון לטובת אלו שלא חיו בשנות ה-90', ובאשר לליברלים בכוונתם להחזיר את נושא עמדותיה המרכזיות של קלינטון ויחסה לברני סנדרס. כל זה נאמר בכתבה מפי אחד מאנשי המטה של טראמפ.

היות ונותרו רק עוד 12 ימים עד לבחירות לא ברור מה תהיה התועלת מתוכנית שכזו ברגע האחרון. לא זו בלבד שלא נותר זמן רב עד ליום הבחירות, למעשה כבר עתה מתנהלת ההצבעה. ביומיים האחרונים החלו מדינות נוספות לפרסם את נתוני ההצבעה המוקדמת שמהן עולה תמונה חיובית מאוד למפלגה הדמוקרטית שתומכיה מצביעים בשעה זו במידה רבה יותר מתומכי המפלגה הרפובליקנית, אם כי בפער הולך וקטן. הרפובליקנים עדיין מובילים בפער זעום בהצבעה המוקדמת בפלורידה ולאחרונה פורסמו נתונים רשמיים מאריזונה שגם בה מובילים מצביעי מפלגתו של טראמפ.

ומה בסקרים? בסקרים הכלליים אפשר לציין שורה של נתונים שהתפרסמו היום, החל מהובלה ענקית להילרי קלינטון ועד שיוויון בינה לבין דונלד טראמפ, ולכן רבים כבר מתחילים לעשות את מה שאנו עושים זמן רב - ממקדים את המבט אך ורק על הממוצע הפשטני של הסקרים שעורך אתר RCP. לפי הממוצע האחרון קלינטון טיפסה במעט ביחס לנתוני הסקרים מהיום הקודם והיא כעת נהנית מפער של 5.7 נקודות על היריב שלה. בסקרי המדינות מצבו של טראמפ קשה יותר, כפי שניתן לראות בוידאו שלהלן שממחיש את המצב הנוכחי במפת האלקטורים של רשת MSNBC.

אפשר דווקא לטעון שאנשי המטה של קלינטון אולי נהנו מהצמצום בסקרים, משום שהחשש המרכזי שאיתו הם התמודדו במערכת בחירות שבה המועמדת שלהם מובילה בפער ניכר הוא שאננות. היום פרסם מנהל הקמפיין של קלינטון רובי מוק סרטון וידאו שבו הוא טען שטראמפ "יכול בוודאות" לנצח את הבחירות ולכן על כל הקהל הדמוקרטי להתגייס ולהצביע.וכל מה שבאמצע:


דונלד טראמפ לא נעדר ממסע הבחירות ביממה החולפת. ממש במקביל לעצרת של הילרי קלינטון ומישל אובמה בצפון קרוליינה הוא קיים עצרת בחירות משלו באוהיו ושם הוא תקף את יריבתו ברקע הפרסומים החדשים מהדפלות ויקיליקס שבהן נחשפו שוב הקשרים הבעייתיים בין "קרן קלינטון" לבין בני הזוג קלינטון בעת שהילרי כיהנה כמזכירת המדינה.

נושא אחר שלו הוא הקדיש זמן בנאומו היה הטענות על זיופי בחירות בטקסס, שם טענו אנשים כי הצבעה לדונלד טראמפ לנשיאות תועדה במכונות כהצבעה להילרי קלינטון. טראמפ לא הסתמך על שום עובדה בעת העלאת הדברים, ועד כה גורמים רשמיים באזורים המדוברים טענו כי לא מדובר בטעות טכנית אלא במצביעים שלחצו על הכפתור הלא נכון ועל כן ההצבעה שלהם השתנה. בכל המקרים, טענו ברשויות המקומיות, ההצבעות שונו בחזרה לבקשת המצביעים.

תחום מכונות ההצבעה והחשש מפני "בחירות מזויפות", כפי שטוען טראמפ, עלה לתודעה פעם נוספת ביממה האחרונה לאחר פתיחתה של עצומה רשמית ועממית באתר הבית הלבן בבקשה לאסור שימוש במכונות שעליהם דווח כי מקורן בחברה של המיליארד הדמוקרטי ג'ורג' סורוס, שהוא תומך מובהק של הילרי קלינטון. בכלי התקשורת האמריקניים, כולל ברשת Fox News, טרחו למול זה לעדכן את הציבור בעובדות הידועות להם - לא זו בלבד שמכונות ההצבעה הללו לא קשורות לשום חברה של סורוס, אלא שהמכונות המדוברות כלל לא יועמדו לשימוש במערכת הבחירות הנוכחית.

בחזרה למסע הבחירות, טראמפ מתכנן בימים הקרובים לצאת לבליץ של ביקורים רשמיים במדינות מפתח רבות. כבר עתה הלו"ז שלו מורכב מביקורים באוהיו, בניו המפשייר, במיין ובאיווה - וכל זה רק עד לסוף השבוע. גם רעייתו עשויה להצטרף אל מסע הבחירות, ולדברי טראמפ בראיון משפחתי לרשת ABC רעייתו מתכוונת לשאת "שניים שלושה נאומים" עד ליום הבחירות. ניכר היה בראיון שמלניה כלל לא ידעה מהתוכנית הזאת.

הראיון המשפחתי המשותף עסק גם בפרשיות ההטרדות המיניות של טראמפ. הוא, נציין, ספג היום ממתלוננת נוספת נגדו - מיס פינלנד לשעבר ניני לקסונן שטענה כי טראמפ תקף אותה בשנת 2006 והטריד אותה מינית.

תגובות לכתבה

0 תגובות