Recents in Beach

אז האם אפשר להכריז שבחירות 2016 לנשיאות ארה"ב יצאו לדרך?

את השבועיים האחרונים בהחלט ניתן לתאר כימים הראשונים של מערכת הבחירות לנשיאות ארה"ב. ומה בסך הכל קרה? ג'ב בוש הודיע שהוא "בוחן ברצינות" אפשרות לרוץ לנשיאות. או במילים אחרות: הוא רץ, והוא הראשון מתוך רבים להכריז על כך בפומבי.

מספר צעדים חשובים ביצע בוש לאחרונה במה שלא אפשר לעיתונאים להמשיך להרהר בנושא: בתחילה הוא הודיע על כוונתו לפרסם לציבור 250 אלף מיילים מתקופת כהונתו כמושל פלורידה, מיד לאחר מכן הוא עדכן את התקשורת על כוונתו לפרסם ספר אלקטרוני שכנראה יכלול ביוגרפיה אישית וסיכום עמדותיו הפוליטיות, בהמשך הוא פנה לתורמים רפובליקנים שונים בבקשה שלא להוציא עדיין את הארנק עבור מועמדים אחרים, ובסוף הוא הפתיע את העיתונאים כשהודיע בשבוע שעבר על כך שהוא "בוחן באופן פעיל" ריצה לנשיאות ובמקביל הקים "ועדת פעולה פוליטית" (Super PAC) לגיוס תרומות כספיות ללא הגבלה.

ג'ב בוש, בן 61, גדל בבית ממנו הגיחו שני נשיאים: אחיו ג'ורג' ווקר בוש (2000-2008) ואביו ג'ורג' הרברט ווקר בוש (1988-1992). כאחיו הבכור, גם ג'ב החל את הקריירה הפוליטית המרכזית שלו כמושל מדינה גדולה - פלורידה, אותה ניהל למשך שתי כהונות מ-1998. שלא כאחיו הוא נתפס בציבור ובתקשורת כאינטליגנטי יותר ומשכיל, אדם מחושב ופרגמיסט. הוא נשוי כבר 40 שנה לאישה היספנית, אותה פגש במקסיקו ואיתה הביא לעולם שלושה ילדים, והוא דובר ספרדית רהוטה.

אלה הן יתרונות מבחינתו, אך בבסיס השמרני הרפובליקני יש כבר כאלה המזהים אותו כמתון מדי. עמדותיו בנושא ההגירה המקסיקנית הבלתי חוקית לארה"ב ובנושאי החינוך מהוות מוקד לביקורת מצד השמרנים שבמפלגה. התנגדות זו עלולה לעמוד לו לרועץ כפי שעמדה למיט רומני בפריימריז הרפובליקנים של שנת 2012 ובכך להקשות עליו את המירוץ.לפי שעה הסקרים מאירים לו פנים - סקר של רשת ABC מעניק לבוש 14% תמיכה בפריימריז הרפובליקנים, פי שניים מכריס כריסטי; סקר רשת NBC מעניק לו 16% תמיכה, מעל לכל האחרים; ברשת Fox News הוא ניצב במקום השני, אך ורק אחרי מיט רומני שנדגם בסקר. בסקרים הכלליים בוש מקבל את התוצאה הטובה ביותר מול הילרי קלינטון המובילה בפריימריז הדמוקרטיים.

החלטתו של בוש מצטרפת לבהירות במחנה כולו: מרקו רוביו, הסנטור ההיספני מפלורידה שנתפס עד עתה כמועמד אפשרי לנשיאות, יחליט ככל הנראה לוותר על ההתמודדות הזו היות והוא פונה לאותו הקהל. רוביו גם רוצה להיבחר לקדנציה שנייה כסנטור מטעם מדינתו ולפי חוקי המקום אין אפשרות להתמודד לשתי המשרות במקביל. הסנטור ראנד פול מקנטקי נמצא בבעיה דומה עם הצורך לבחור בין שתי המשרות, ומועמד אפשרי אחר, הסנטור רוב פורטמן מאוהיו, הודיע לאחרונה כי החליט שלא להתמודד לנשיאות.

מושל ניו-ג'רזי כריס כריסטי יצטרך לקבל החלטה בנושא גם כן. צעדיו של בוש לשחרור רבע מיליון מיילים לציבור מהווה במידה מסוימת עקיצה לכריסטי שבתקופת סקנדל הגשר סירב לשחרר את התכתובות הפנימיות במשרדו - עד שהם פורסמו לבסוף וגררו התפטרות של כמה מבכיריו והאשמות כנגדו. מנגד, בצד הדמוקרטי עדיין ממתינים הכל להחלטתה של קלינטון.

התבהרות מפת המתמודדים בצירוף העובדה שהרפובליקנים כבר בחרו מיקום לועידה הלאומית שלהם ובעובדה שכבר נקבע תאריך לעימות הפריימריז הראשון ותאריכים להתמודדויות עצמן - מביאה למסקנה שמערכת הבחירות הארוכה יכולה לצאת רשמית לדרך.

האשכול המקורי ברוטר - rotter.net/forum/scoops1/166386.shtml

תגובות לכתבה

0 תגובות